Logo Gmina Grębków

News

Stanowisko Rady Gminy Grębków w sprawie projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej.

28.05.2021

Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej przewiduje, że ochotnicze straże pożarne, będą musiały utworzyć jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP, zwane dalej JRG OSP. Tylko jednostki, które utworzą JRG będą jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z projektem ustawy sama wola utworzenia JRG OSP nie wystarczy, ponieważ by to uczynić trzeba będzie spełnić minimalne standardy wyposażenie JRG OSP w pojazdy gaśnicze i specjalne oraz sprzęt i środki techniczne, minimalne standardy zdolności i gotowości operacyjnej, które określić ma minister właściwy do spraw wewnętrznych w rozporządzeniu. Na dzień dzisiejszy brak jest stosownego projektu rozporządzenia.

OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG przestaną być jednostkami ochrony przeciwpożarowej i nie będą mogły brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Stracą tym samym możliwość finansowania ze źródeł przeznaczonych na zapewnienie zdolności bojowej, a ich członkowie nie będą szkoleni. Jednostki te będą mogły funkcjonować na zasadach określonych wyłącznie w Prawie o stowarzyszeniach, co doprowadzi do ich stopniowego upadku i likwidacji. Fakty te są nie do przyjęcia z punktu widzenia Rady gdyż doprowadzą do pogorszenia stopnia szeroko rozumianego bezpieczeństwa na terenie Gminy Grębków.

Z niezrozumiałych przyczyn likwidowany jest krajowy system ratowniczo-gaśniczy. Brak szczegółowego określenia, co ma go zastąpić.

Nowa ustawa nie zawiera zapisów dotyczących komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej oraz komendanta gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W ten sposób wyeliminowano bezpośredni wpływ na działalność ratowniczą prowadzoną przez OSP władz gminnych oraz przedstawiciela OSP działających na terenie gminy. Sytuacja ta jest oceniana negatywnie przez Radę Gminy Grębków.

Projekt ustawy nie przewiduje dla OSP, które spełnią wymogi powołania JRG OSP, jednolitego umundurowania wyjściowego i galowego, a w zakresie ubrań specjalnych nastąpi unifikacja z PSP, także w wymiarze wizualnym. Członkowie OSP dotychczas zwani byli strażakami. Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej prawnie eliminują możliwość posługiwania się tym nazewnictwem, posiadającym bardzo dobrą konotacją społeczną. Zgodnie z projektem ustawy strażacy ochotnicy będą nazywani ratownikami OSP. Te dwa punkty burzą dotychczas ukształtowaną tradycję. Pozbawiają członków OSP ich umundurowania oraz nazewnictwa co jest nie do przyjęcia.

Projekt ustawy o OSP narzuca szerszy zakres obowiązków gminy w zakresie związanym z utrzymaniem OSP, źródła pokrywania kosztów funkcjonowania OSP wskazane zostały w art. 25 projektu ustawy. Jednakże ograniczono decyzyjność potencjalnych beneficjentów w przeznaczaniu środków na rzecz OSP, ponieważ minister właściwy do spraw wewnętrznych corocznie określać ma, w drodze rozporządzenia, wysokość środków finansowych i ich podział na zapewnienie wyłącznie zdolności i gotowości operacyjnej JRG OSP oraz wykonywania zadań na rzecz ochrony ludności. Takie rozwiązanie dotknie samorządy szczebla gminnego, którym narzuci się ścisłe obowiązki
w zakresie finansowania OSP, które pozostaną jednostkami ochrony przeciwpożarowej, nie pozwalając na finansowanie OSP, które nie znajdą się w systemie. Tym samym ograniczy się swobodę władz gminy w kształtowaniu sposobu realizacji zadania własnego w postaci zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, co jest nie do przyjęcia dla Rady Gminy Grębków.

Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej w dotychczasowym brzmieniu Rada Gminy Grębków uznaje za nie do przyjęcia. Zagraża on istnieniu wielu Jednostek OSP oraz burzy ukształtowaną tradycję. Nowe przepisy w dotychczasowym brzmieniu doprowadzą do znacznego obniżenia poziomu bezpieczeństwa społeczności lokalnej Gminy Grębków. Należy również wspomnieć, że na terenach wiejskich Ochotnicze Straże Pożarne oprócz zadań ratowniczo-gaśniczych pełnią również rolę twórczą tkanki społecznej. To wokół nich mogą gromadzić się mieszkańcy. Likwidacja Jednostek OSP w skutek projektowanych przepisów ograbi lokalne społeczności z często jedynej instytucji, którą posiadają w swym najbliższym otoczeniu.

 

Rada Gminy Grębków zobowiązuje jej Przewodniczącego do przesłania niniejszej opinii do:

Prezydenta RP,

Marszałka Senatu,

Marszałka Sejmu,

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Bogdan Doliński

Przyjęcia interesantów: wtorek i piątek w godzinach 9:00 - 13:00 w sprawie skarg i wniosków wtorek od godziny 9:00 - do godziny 17:00

Urząd Gminy Grębków

ul.Wspólna 5
07-110 Grębków
tel: 25 793 00 40
e-mail: gmina@grebkow.pl

Godziny otwarcia urzędu: pn-pt. od 8:00 do 16:00

numer konta:  27 9236 0008 0420 0475 2000 0010

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.